Victoria Gische

Podróże

Pitigliano.

 

 

Pitigliano1.jpg

 

Pitigliano zachwyca od pierwszego wejrzenia. To wiszące na tufowych skałach niewielkie miasteczko, które jest nie tylko kwientesencją włoskiego piękna, ale także miejscem, gdzie zatrzymał się czas. Wydaje się, że minuty płyną tu wolniej, a ludzie nie znają słowa „pośpiech”.

Pitigliano leży na południe od Florencji i na północ od włoskiej stolicy – Rzymu. Aby tam dotrzeć należy kierować się drogą A1 w stronę Orvieto (o którym także opowiem), a potem pokonać jeszcze jakieś 50 kilometrów. Wówczas znajdziemy się w otoczeniu starych miasteczek. Okolica znana jest jako Bianco di Pitigliano. To stamtąd pochodzą jedne z najlepszych włoskich białych win, które znajdziemy między innymi w małym sklepiku w Pitigliano, który mieści się w starej bramie, tuż przy wejściu do miasta.

Ta część Toskanii, na której położone jest Pitigliano nosi nazwę „Małej Jerozolimy”. Po pierwsze ze względu na starożytno-średniowieczny krajobraz, jaki się tu dookoła rozciąga, a który przypomina ten z okolic Jerozolimy, a po drugie z powodu żydowskiej społeczności, która sprowadzając się tu wieki temu, przyniosła ze sobą nie tylko tradycje i kulturę, ale także starożytną mądrość. Z ogromnej żydowskiej społeczności, która mieszkała kiedyś, dziś zostało zaledwie kilka osób, ale więzi jakie powstały na przestrzeni dziejów nadal są podtrzymywane i kultywowane przez mieszkańców Pitigliano i Żydów, którzy zostali, nie zważając na przeciwności losu.

Poza wspaniałą historią, którą można spotkać na każdym kroku, Pitigliano ma do zaoferowania także wyśmienity smak białego wina oraz jedzenie, które smakuje jeszcze lepiej ze względu na otoczenie, które zachwyca i zadziwia. I jakby tego było mało mieszkańcy, zresztą tak jak i w każdym innym zakątku Włochy, są niezwykle mili i otwarci dla przybyszów, którzy mimo wszystko zakłócają im codzienny, spokojny, rozleniwiony tryb życia. Symbolem którego, przynajmniej dla mnie, stał się miejscowy malarz, siedzący godzinami przed pustymi sztalugami. Czas, który mógłby poświęcić malowaniu, wolał poświęcić głośnym i wesołym pogaduszkom z sąsiadami, niespieszno idącymi wąskimi, kamiennymi uliczkami.

Na razie Pitigliano nie jest centrum turystycznego świata, nie jest nawet na jego uboczu, bo czymże jest w porównaniu z innymi włoskimi miastami, które rok rocznie odwiedzane są przez setki, jak nie miliony turystów, owe 25 tysięcy dusz, które wpadają tu najczęściej przez przypadek. Jednego jestem jednak pewna, że kto raz odwiedzi to wiszące na skale miasteczko, kto raz pozna jego urokliwe uliczki i spojrzy w oczy miejscowego kociego rozrabiaki, przyjrzy się leniwemu artyście, posłucha głośnych włoskich rozmów, zasmakuje mocnej kawy, będzie chciał tu wracać jak najczęściej, bo Pitigliano ma ten swój niepowtarzalny urok miasteczek, o których nie sposób zapomnieć. Niespodziewanie pojawiają się w naszych głowach, wspomnieniach i zmuszają do obejrzenia zdjęć z przyjemnie spędzonego czasu na włoskiej ziemi. Do poszperania w internecie, do odwiedzenia strony biura podróży i ewentualnego zaznaczenia w wakacyjnym kalendarzu opcji z ponowną wizytą w Pitigliano.

Jeżeli już traficie do Pitigliano, nie tylko na chwilę, ale na dzień lub dwa, a może więcej, robiąc z niego bazę wypadową do zwiedzania okolicznych, równie malowniczych miejsc, możecie skorzystać z poniższej oferty:

 

  1. The Guastini Hotel (http://www.albergoguastini.it/eng/albergo.htm), który jest jedynym hotelem położonym w samym centrum Starego Miasta.

  2. Il Tufo Rosa (http://iltuforosa.com/en/), którego historia sięga aż XV wieku.

Można także poszukać prywatnych pokoi do wynajęcia, a tych z pewnością nie brakuje. Zróbcie to buszując na stronach:

  1. booking.com (http://www.booking.com/city/it/pitigliano.en.html?aid=373411;label=pitigliano-g0rKkZyaVAh9YNFhYgxzcAS105019056245:pl:ta:p1:p2:ac:ap1t1:neg:fi:tikwd-24470268633:lp9043772:li:dec:dm;ws=&gclid=CjwKEAjwz4u9BRCbioK3stnBznESJADA75xbmlBR84ujKme0uAku-yfunXm1nnLvIIQDgDSeuMn1SBoC27nw_wcB)

  2. lovelyitalia.com (http://www.lovelyitalia.com/tuscany/grosseto/pitigliano/?ts=appartamenti&gclid=CjwKEAjwz4u9BRCbioK3stnBznESJADA75xbdTP2fMxJldpxTWIxEUeohzoCTARB8qzefWskzQfWuxoCwY_w_wcB)

  3. hotelscombined.com (http://www.hotelscombined.com/Place/Pitigliano.htm)

  4. TripAdvisor (https://www.tripadvisor.com/Hotels-g644281-Pitigliano_Province_of_Grosseto_Tuscany-Hotels.html)

A jak już tam będziecie zapomnijcie o codzienności i dajcie się ponieść spokojnej atmosferze Pitigliano - miejsca, gdzie wyobraźnia ma cudowne pole do popisu.


Pitigliano- mapa.gif

Pitigliano4.jpg

Pitigliano3.jpg

Pitigliano2.jpg